ArabicEnglishTurkish

Yolculuğumuz Nasıl Başladı

Uluslararası camiada ve özellikle ülkemizde görülen Arapça öğrenme ihtiyacına AYBÜ İslami İlimler Fakültesi ve Arapça Tercümanlık ve Mütercimlik bölümü öğretim üyeleri ve akademisyenlerince karşılık verme gayretiyle Haziran 2020 ‘de Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde 3 ay süren dönemlik derslerimize başladık. Küresel salgının da etkisiyle beklenenin çok üzerinde kayıt talebi aldık. Üniversite bünyesinde bu ihtiyacı karşılayamaz hale geldiğimizde Türkiye’nin ve dahi dünyanın pek çok yerinden gönüllü arkadaşlarımızla ve öğretim üyesinin katılımıyla ekibimizi genişlettik. 2000’e yakın başvuru aldığımız yaz döneminde 52 öğretim elemanı, 45 sınıf, 7 farklı ders ve 700 den fazla katılımcı ile Arapça sevdalılarına (öğrenmek isteyenlere) hizmet ettik. Derslerimizi Zoom platformu üzerinden canlı olarak gerçekleştirirken, Telegram kanalıyla da sınıf içi iletişimi gözettik. Bu dönemi takip eden güz döneminde Temel İslam Bilimleri derslerini de -Arapça olarak- katılımcılarımıza sunduk.  2020 Güz döneminde 2. Dönem eğitim-öğretim çalışmalarını büyük ve başarılı bir kadro ve çok sayıda öğrenci iştirakiyle gerçekleştirdik.

2021 yılı itibariyle 3.Bahar dönemimizde Uluslararası İslami İlimler Araştırma Derneği olarak (UİSLAMER) Arapça, Temel İslami İlimler ve Sosyal Bilimler alanlarında 55 Öğretim Elemanı, 59 sınıf, 29 farklı dersi tercih imkânını öğrencilerimize sunmaktan gurur duyuyoruz. Sürekli eğitim faaliyetlerimizin dışında çeviri seminerleri ve çeşitli panel ve söyleşilerle giderek zenginleşen içeriğimiz Arapçaya gönül veren herkesin erişimine sunuluyor.

İLETİŞİM

Eğitimlerimizden yararlanmak, bilgi almak, faaliyetlerimizden haberdar olmak ve diğer tüm merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçin.

0542 106 53 96